Profesyonel Hizmet Zaten Standardımız. 

Bilgi her zaman kazandırır.

Satış ve pazarlama farklı şeylerdir bu nedenle doğru bir pazarlama stratejisi için çok fazla bilgiye ihtiyacınız vardır. Tüm bilgimizi ve tecrübemizi sizinle paylaşıyoruz. İster alın, ister satın, ister kiralayın, bilgimiz, tecrübemiz ve müşteri datamızla size zaman ve değer kaybettirmiyoruz.

Bizimle Satın
Profesyonel Fotoğraf ve Video

Görseller konuşur... 

e-mail adresinize bir kampanya görseli geldi fakat görseli hiç beğenmediniz bakmaya ya da ilgilenmeye devam eder misiniz ?  Bu nedenle Tüm mecralarda kullanılacağı için bizim ilk olarak en önem verdiğimiz Profesyonel fotoğraf ve video çekimidir.

Müşteri Datası

Yılların birikimi elinizin altında

Ticari gayrimenkul de müşteri datası çok zor ve meşakkatli bir çalışmadır. İnsanlar her gün ticari gayrimenkul almaz veya satmazlar. Bu nedenle böyle bir datayı kaybetmeden yönetmek zordur. 20.000 kişinin üzerinde sms ve mail datamıza her zaman   Doğru fiyatlı, profesyonel fotoğraflı ve doğru anlatımlı mülklerimizi gönderiyoruz.

Doğru Pazarlama 

Pazarlama, kelimelerle ve renklerle başlayan

insanın var oluşuna kadar gidip karar verme 

sürecini yöneten bir süreçtir. Bu neden le Pazarlama, satıştan önce yapılması gereken bir stratejidir. Yanlış yapılan bir pazarlama mülkünüz de ciddi değer kaybı yaratabilir.

 

Fiyat Stratejimiz  

* Sadece alıcılarınızın miktarı değil, aynı zamanda  Mülkünüzün ne kadar süredir pazarlandığı fiyatınızı belirlemede büyük bir etkendir.

Stratejik planlama

 

Sadece alıcılarınızın miktarı değil, aynı zamanda  Mülkünüzün ne kadar süredir pazarlandığı fiyatınızı belirlemede büyük bir etkendir. Mülkünüz için en önemli zamanı pazarlamanın başladığı ilk 4-6 haftadır.

Zaman içinde aktif olma

 

Mülkünüz ilk pazarlanmaya başlandığında en fazla ilgiyi çeker. Pazarda fazla kalan mülkler tercih edilmemiş ve bir problem olduğu hissi verir bu da mülkünüze olan ilgininin düşmesini neden olur. Mülkünüze olan ilginin azalması Mülkünüzün değerinin düşmesi anlamına gelir.

Fiyatlandırma önemi

 

Şüphesiz ki, Pazarlamanın başarılı olabilmesinin en önemli noktalarından biri de doğru fiyattıdır. 

Yüksek fiyatlandırma, düşük fiyatlandırma kadar kötüdür.

Eğer fiyatlandırma yüksek olursa, alıcı yüzdesinin yüksek bir oranını  kaybedersiniz. Alıcı(Kiracı) Yüksek bedelli mülklere Fiyat sormaktan çekinir. Araştırmalara göre (Grafik 1.c) fiyatın %15 yüksek olduğunda pazarda sadece %10 luk bir Alıcı (Kiracı)’nın dikkatini çekersiniz. Bu da sizin pazarda çok kalmanızı neden olur. Sonunda ihtiyaç sahibi alıcıları kaçırıp rayicin altında satılmasına sebep olur.

Bizimle Alın-Kiralayın
Gayrmenkul geliştirme 

Ya önceden hesaplarsınız ya da denersiniz... 

Ticari gayrimenkul geliştirme başlı başına ihtiyaca yönelik  çok detaylı bir çalışmadır. Konuma ve bölge profilinin,  nüfus yoğunluğu yaş aralığı, çocuk sayısı ve  seçim sonuçları gibi bir çok detayın markanıza uygun değerlendirilmesidir.  

Nereye yatırım yapmalıyım

Ticari gayrimenkulde yatırım yaparken basit olarak 3 şeye dikkat etmelisiniz. 1- Gayrimenkulun arsadan maliyet hesabı. 

2- Bölge emsal değerleri. 3- Kiradan geri dönüş zamanı. Bunlara ek olarak tabii ki ekonomik şartlar bölgeye gelecek yatırımlar nüfus yoğunluğu komu dairelerinin çalışması  gibi bir çok etken diğer bölgelerle kıyaslanarak en doğru yer tespit edilir. 

İhtiyaca yönelik alım ve kiralama 

Markanızın ihtiyacına yönelik konumlar belirlendikten sonra takip edilmelidir.  Bu alımlarda daha çok konumlanmanızda mecburi olan sanayi siteleri, yoğun yaya trafiği olan ana caddeler AVM'ler vb. bir çok yer sizin için takip edilir.